gtk+ master - en to id translation catalogue (710 entries)

en: "%s" could not be converted to a value of type "%s" for attribute "%s"
id: "%s" tidak bisa dirubah ke nilai jenis "%s" untuk atribut "%s"

en: "%s" is not a valid attribute name
id: "%s" bukan nama atribut yang benar

en: "%s" is not a valid attribute type
id: "%s" bukan jenis atribut yang benar

en: "%s" is not a valid value for attribute "%s"
id: "%s" tidak benar untuk atribut "%s"

en: %1$s on %2$s
id: %1$s pada %2$s

en: %s cannot quit at this time:
    
    %s
id: %s tak bisa keluar saat ini:
    
    %s

en: %s job #%d
id: %s tugas #%d

en: %s: error launching application: %s
id: %s: galat saat meluncurkan aplikasi: %s

en: %s: missing application name
id: %s: kurang nama aplikasi

en: %s: no such application %s
id: %s: tak ada aplikasi %s

en: (None)
id: (Nihil)

en: <%s> element has invalid ID "%s"
id: Elemen <%s> memiliki ID "%s" yang tidak sah

en: <%s> element has neither a "name" nor an "id" attribute
id: bagian <%s> telah memiliki atribut "nama" ataupun "id"

en: A <%s> element has already been specified
id: Suatu bagian <%s> sudah ditentukan

en: A <text> element can't occur before a <tags> element
id: Suatu bagian <tek

en: A file named "%s" already exists.  Do you want to replace it?
id: Berkas "%s" sudah ada. Timpa?

en: APPLICATION [URI...] - launch an APPLICATION with URI.
id: APLIKASI [URI...] - meluncurkan APLIKASI dengan URI.

en: A_t:
id: _Pada:

en: About %s
id: Tentang %s

[ctx: Accelerator]
en: Disabled
id: Dinonaktifkan

[ctx: Accelerator]
en: Invalid
id: Tak valid

en: Add Cover Page
id: Tambahkan Sampulan Halaman

en: Add the current folder to the bookmarks
id: Masukkan folder ini dalam penanda tautan

en: Add the folder '%s' to the bookmarks
id: Menambahkan folder '%s' dalam penanda tautan

en: Add the selected folder to the Bookmarks
id: Menambahkan folder yang dipilih dalam Penanda Tautan

en: Add the selected folders to the bookmarks
id: Menambahkan folder yang dipilih dalam penanda tautan

en: Adjusts the volume
id: Atur keras suara

en: Advanced
id: Diperluas

en: After
id: Sesudah

en: All sheets
id: Semua lembar

en: Amharic (EZ+)
id: Amharik (EZ+)

en: Amount of blue light in the color.
id: Intensitas cahaya biru pada warna.

en: Amount of green light in the color.
id: Intensitas cahaya hijau pada warna.

en: Amount of red light in the color.
id: Intensiyas cahaya merah pada warna.

en: Anonymous tag found and tags can not be created.
id: Tag tak dikenal ditemukan dan tags tidak bisa dibuat.

en: Any Printer
id: Pencetak Apa Saja

en: Application
id: Aplikasi

en: Artwork by
id: Karya Seni

en: Attribute "%s" is invalid on <%s> element in this context
id: Atribut "%s" salah pada bagian <%s> dalam konteks ini

en: Attribute "%s" repeated twice on the same <%s> element
id: Atribut "%s" mengulang dua kali pada bagian <%s> yang sama

en: Authentication
id: Otentikasi

en: Authentication is required on %s
id: Perlu otentikasi pada %s

en: Authentication is required to get a file from %s
id: Perlu otentikasi untuk memperoleh suatu berkas dari %s

en: Authentication is required to get attributes of a job
id: Perlu otentikasi untuk memperoleh atribut dari suatu tugas

en: Authentication is required to get attributes of a printer
id: Perlu otentikasi untuk memperoleh atribut dari suatu pencetak

en: Authentication is required to get attributes of job '%s'
id: Perlu otentikasi untuk memperoleh atribut dari tugas '%s'

en: Authentication is required to get attributes of printer %s
id: Perlu otentikasi untuk memperoleh atribut dari pencetak %s

en: Authentication is required to get default printer of %s
id: Perlu otentikasi untuk memperoleh pencetak bawaan dari %s

en: Authentication is required to get printers from %s
id: Perlu otentikasi untuk memperoleh pencetak dari %s

en: Authentication is required to print a document on %s
id: Perlu otentikasi untuk mencetak suatu dokumen pada %s

en: Authentication is required to print document '%s'
id: Perlu otentikasi untuk mencetak dokumen '%s'

en: Authentication is required to print document '%s' on printer %s
id: Perlu otentikasi untuk mencetak dokumen '%s' pada pencetak %s

en: Authentication is required to print this document
id: Perlu otentikasi untuk mencetak dokumen ini

en: Authentication is required to print this document on printer %s
id: Perlu otentikasi untuk mencetak dokumen ini pada pencetak %s

en: Auto Select
id: Seleksi Otomatis

en: Be_fore:
id: _Sebelum:

en: Before
id: Sebelum

en: Billing Info
id: Info Tagihan

en: Bookmark '%s' cannot be removed
id: Penanda '%s' tidak dapat dihapus

en: Both "id" and "name" were found on the <%s> element
id: Bagian "id" dan "nama" ditemukan pada bagian <%s>

en: Bottom to top
id: Dasar ke puncak

en: Bottom to top, left to right
id: Dasar ke puncak, kiri ke kanan

en: Bottom to top, right to left
id: Dasar ke puncak, kanan ke kiri

en: Brightness of the color.
id: Kecerahan warna.

en: CLASS
id: KELAS

en: COLORS
id: WARNA

en: C_ollate
id: K_olasi

en: C_ontinue
id: Lanjutk_an

en: C_redits
id: K_redit

en: C_urrent Page
id: Halaman Sekarang

en: Cache file created successfully.
id: Berkas cache dibuat dengan sukses.

en: Cannot change to folder because it is not local
id: Tidak dapat mengganti folder karena tidak berada pada komputer lokal

en: Cannot create a file under %s as it is not a folder
id: Tak bisa membuat berkas di bawah %s karena itu bukan folder

en: Cannot end process with PID %d: %s
id: Tidak dapat mengakhiri proses dengan PID %d: %s

en: Cannot kill process with PID %d. Operation is not implemented.
id: Tak bisa mematikan proses dengan PID %d. Operasi belum diimplementasi.

en: Cannot open display: %s
id: Tak bisa membuka tampilan: %s

en: Caps Lock is on
id: Caps Lock menyala

en: Classified
id: Terklasifikasi

en: Click "Show other applications", for more options, or "Find applications online" to install a new application
id: Klik "Tampilkan aplikasi lain" untuk opsi lebih banyak, atau "Cari aplikasi daring" untuk memasang aplikasi baru

en: Click the eyedropper, then click a color anywhere on your screen to select that color.
id: Klik pada pengambil warna, lalu klik pada warna apa saja di layar untuk memilih warna tersebut.

en: Click this palette entry to make it the current color. To change this entry, drag a color swatch here or right-click it and select "Save color here."
id: Klik pada palet untuk menjadikannya sebagai warna aktif. Untuk merubahnya, ambil warna pada kotak warna atau klik kanan dan pilih "Simpan warna di sini"

en: Co_nnect
id: Sambu_ng

en: Color
id: Warna

en: Color Name
id: Nama Warna

en: Color Plane
id: Bidang Warna

en: Color Selection
id: Pemilihan Warna

en: Color Wheel
id: Roda Warna

en: Color _name:
id: _Nama warna:

[ctx: Color channel]
en: Alpha
id: Alfa

[ctx: Color channel]
en: Saturation
id: Saturasi

[ctx: Color channel]
en: Value
id: Nilai

en: Color management unavailable
id: Manajemen warna tak tersedia

[ctx: Color name]
en: Black
id: Hitam

[ctx: Color name]
en: Butter
id: Mentega

[ctx: Color name]
en: Chameleon
id: Bunglon

[ctx: Color name]
en: Chocolate
id: Coklat

[ctx: Color name]
en: Dark Aluminum 1
id: Aluminum Gelap 1

[ctx: Color name]
en: Dark Aluminum 2
id: Aluminum Gelap 2

[ctx: Color name]
en: Dark Butter
id: Mentega Gelap

[ctx: Color name]
en: Dark Chameleon
id: Bunglon Gelap

[ctx: Color name]
en: Dark Chocolate
id: Coklat Gelap

[ctx: Color name]
en: Dark Gray
id: Kelabu Gelap

[ctx: Color name]
en: Dark Orange
id: Oranye Gelap

[ctx: Color name]
en: Dark Plum
id: Prem Gelap

[ctx: Color name]
en: Dark Scarlet Red
id: Merah Scarlet Gelap

[ctx: Color name]
en: Dark Sky Blue
id: Biru Langit Gelap

[ctx: Color name]
en: Darker Gray
id: Kelabu Lebih Gelap

[ctx: Color name]
en: Light Aluminum 1
id: Aluminum Terang 1

[ctx: Color name]
en: Light Aluminum 2
id: Aluminum Terang 2

[ctx: Color name]
en: Light Butter
id: Mentega Terang

[ctx: Color name]
en: Light Chameleon
id: Bunglon Terang

[ctx: Color name]
en: Light Chocolate
id: Coklat Terang

[ctx: Color name]
en: Light Gray
id: Kelabu Terang

[ctx: Color name]
en: Light Orange
id: Oranye Terang

[ctx: Color name]
en: Light Plum
id: Prem Terang

[ctx: Color name]
en: Light Scarlet Red
id: Merah Scarlet Terang

[ctx: Color name]
en: Light Sky Blue
id: Biru Langit Terang

[ctx: Color name]
en: Lighter Gray
id: Kelabu Lebih Terang

[ctx: Color name]
en: Medium Gray
id: Kelabu Sedang

[ctx: Color name]
en: Orange
id: Oranye

[ctx: Color name]
en: Plum
id: Prem

[ctx: Color name]
en: Scarlet Red
id: Merah Scarlet

[ctx: Color name]
en: Sky Blue
id: Biru Langit

[ctx: Color name]
en: Very Dark Gray
id: Kelabu Sangat Gelap

[ctx: Color name]
en: Very Light Gray
id: Kelabu Sangat Terang

[ctx: Color name]
en: White
id: Putih

en: Color: %s
id: Warna: %s

en: Command Line
id: Baris Perintah

en: Confidential
id: Pribadi

en: Connect As
id: Sambung sebagai

en: Convert to PS level 1
id: Konversi ke PS tingkat 1

en: Convert to PS level 2
id: Konversi ke PS tingkat 2

en: Copie_s:
id: _Rangkap:

en: Copies
id: Rangkap

en: Copy URL
id: Salin URL

en: Copy _Link Address
id: Sa_lin Alamat Taut

en: Copy _Location
id: Salin _Lokasi

en: Could not add a bookmark
id: Tidak dapat menambah buku alamat

en: Could not clear list
id: Tidak dapat membersihkan daftar

en: Could not find '%s'
id: Tidak dapat menemukan '%s'

en: Could not find application
id: Tidak dapat menemukan aplikasi

en: Could not mount %s
id: Tidak dapat mengaitkan %s

en: Could not read the contents of %s
id: Tidak dapat membaca isi dari %s

en: Could not read the contents of the folder
id: Tidak bisa membaca isi dari folder

en: Could not remove bookmark
id: Tidak dapat menghapus penanda alamat

en: Could not remove item
id: Tidak dapat menghapus item

en: Could not rename %s back to %s: %s.
id: Tidak bisa mengganti nama %s kembali ke %s: %s.

en: Could not rename %s to %s: %s
id: Tidak dapat mengubah nama %s menjadi %s: %s.

en: Could not rename %s to %s: %s, removing %s then.
id: Tidak bisa mengganti nama %s jadi %s: %s, membuang %s kemudian.

en: Could not retrieve information about the file
id: Informasi mengenai berkas ini tidak tersedia

en: Could not run application
id: Tidak dapat menjalankan aplikasi

en: Could not select file
id: Tidak dapat memilih berkas

en: Could not send the search request
id: Tidak dapat mengirim permintaan pencarian

en: Could not show link
id: Tidak dapat menampilkan taut

en: Could not start the search process
id: Tidak dapat memulai proses pencarian

en: Create Fo_lder
id: Buat Fo_lder

en: Create custom color
id: Buat warga gubahan

en: Create in _folder:
id: Buat dalam _folder:

en: Created by
id: Dibuat oleh

en: Custom
id: Sesuaian

en: Custom %sx%s
id: Gubahan %sx%s

en: Custom Size %d
id: Ukuran sesuaian %d

en: Custom color %d: %s
id: Warna gubahan %d: %s

en: Custom size
id: Ukuran sesuaian

en: Cyrillic (Transliterated)
id: Sirilik (Transliterasi)

en: DISPLAY
id: TAMPILAN

en: Decreases the volume
id: Memelankan suara

en: Default Application
id: Aplikasi Bawaan

en: Dialog is locked.
    Click to make changes
id: Dialog terkunci.
    Klik untuk membuat perubahan

en: Dialog is unlocked.
    Click to prevent further changes
id: Dialog terbuka kuncinya.
    Klik untuk mencegah perubahan lebih lanjut

en: Do use the Wintab API [default]
id: Jangan gunakan API Wintab (berlaku pada kondisi awal)

en: Documented by
id: Dokumentasi

en: Don't batch GDI requests
id: Jangan antrikan permintaan GDI

en: Don't check for the existence of index.theme
id: Jangan periksa keberadaan tema indeks

en: Don't include image data in the cache
id: Jangan data gambar dalam cache

en: Don't use the Wintab API for tablet support
id: Jangan gunakan API Wintab untuk dukungan tablet

en: Down Path
id: Lokasi Turun

en: Duplicate object ID '%s' on line %d (previously on line %d)
id: Objek ID '%s' ganda pada baris %d (sebelumnya pada baris %d)

en: Element <%s> is not allowed below <%s>
id: Elemen <%s> tidak diperbolehkan di bawah <%s>

en: Element <%s> not allowed at toplevel
id: Elemen <%s> tak diperbolehkan di aras puncak

en: Element <%s> not allowed inside <%s>
id: Elemen <%s> tak diperbolehkan di dalam <%s>

en: Embed GhostScript fonts only
id: Tempelkan fonta GhostScript saja

en: Empty
id: Kosong

en: Error creating print preview
id: Galat membuat pratinjau cetak

en: Error from StartDoc
id: Kesalahan dari StartDoc

en: Error launching preview
id: Galat ketika membuka pratinjau

en: Error parsing commandline options: %s
id: Galat sewaktu mengurai opsi baris perintah: %s

en: Error parsing option --gdk-debug
id: Galat sewaktu mengurai opsi --gdk-debug

en: Error parsing option --gdk-no-debug
id: Galat sewaktu mengurai opsi --gdk-no-debug

en: Even sheets
id: Halaman genap

en: FLAGS
id: TANDA

en: Failed to load icon
id: Gagal memuat ikon

en: Failed to look for applications online
id: Gagal mencari aplikasi daring

en: Failed to open file %s : %s
id: Gagal membuka berkas %s: %s

en: Failed to rewrite header
id: Gagal menulis ulang judul

en: Failed to write cache file: %s
id: Gagal menulis singgahan berkas: %s

en: Failed to write folder index
id: Gagal menulis indeks folder

en: Failed to write hash table
id: Gagal menulis tabel hash

en: Failed to write header
id: Gagal menulis judul

en: File
id: Berkas

en: File System
id: Sistem Berkas

en: File System Root
id: Akar Sistem Berkas

en: File not found: %s
id: Berkas tidak ditemukan: %s

en: Files
id: Berkas

en: Finishing
id: Penyelesaian

en: Font
id: Fonta

en: Font Family
id: Keluarga Fonta

en: Font Selection
id: Seleksi Fonta

en: For portable documents
id: Untuk dokumen portabel

en: Forget association
id: Lupakan asosiasi

en: Forget password _immediately
id: Lupakan sandi seket_ika

en: Full Volume
id: Volume Penuh

en: GDK debugging flags to set
id: Tanda debug GDK yang hendak disetel

en: GDK debugging flags to unset
id: Tanda debug GDK yang ingin dibuang setelannya

en: GTK+ Options
id: Opsi GTK+

en: GTK+ debugging flags to set
id: Bendera debug GTK+ yang hendak dipasang

en: GTK+ debugging flags to unset
id: Bendera debug GTK+ yang hendak dilepas

en: General
id: Umum

en: Getting printer information failed
id: Gagal memperoleh informasi pencetak

en: Getting printer information...
id: Mengambil informasi pencetak...

en: GhostScript pre-filtering
id: Pra penapisan GhostScript

en: Go _Back
id: Kem_bali

en: High
id: Tinggi

en: Hold the job until it is explicitly released
id: Tahan tugas sampai dilepas secara eksplisit

en: Homepage
id: Laman Web

en: Icon '%s' not present in theme
id: Ikon '%s' tidak ada pada tema

en: Image Quality
id: Kualitas Gambar

en: Increases the volume
id: Memperkeras suara

en: Input _Methods
id: _Metode Input

en: Intensity of the color.
id: Intensitas warna.

en: Inuktitut (Transliterated)
id: Inuktitut (Transliterasi)

en: Invalid URI
id: URI Salah

en: Invalid argument to CreateDC
id: Argumen tak valid untuk CreateDC

en: Invalid argument to PrintDlgEx
id: Argumen salah untuk PrintDlgEx

en: Invalid file name
id: Nama berkas tidak sah

en: Invalid handle to PrintDlgEx
id: Penanganan salah untuk PrintDlgEx

en: Invalid pointer to PrintDlgEx
id: Pointer salah untuk PrintDlgEx

en: Invalid root element: '%s'
id: Elemen akar tidak berlaku: %s

en: Invalid type function on line %d: '%s'
id: Tipe fungsi tak valid pada baris %d: '%s'

en: Job
id: Tugas

en: Job Details
id: Rincian Tugas

en: Job Priority
id: Prioritas Tugas

en: LRM _Left-to-right mark
id: LRM tanda _Left-to-right

en: Landscape
id: Tumbang

en: Launch specified application by its desktop file info
    optionally passing list of URIs as arguments.
id: Meluncurkan aplikasi yang dinyatakan oleh info berkas desktopnya
    dan secara opsional menyampaikan daftar URI sebagai argumen.

en: Layout
id: Tata letak

en: Left to right
id: Kiri ke kanan

en: Left to right, bottom to top
id: Kiri ke kanan, dasar ke puncak

en: Left to right, top to bottom
id: Kiri ke kanan, puncak ke dasar

en: License
id: Lisensi

en: Load additional GTK+ modules
id: Panggil modul GTK+ lainnya

en: Location
id: Lokasi

en: Lock
id: Kunci

en: Long Edge (Standard)
id: Sisi Panjang (Standar)

en: Low
id: Rendah

en: MODULES
id: MODUL

en: Make all warnings fatal
id: Buat semua peringatan menjadi pesan fatal

en: Manage Custom Sizes
id: Kelola Ukuran Sesuaian

en: Manage Custom Sizes...
id: Kelola Ukuran Sesuaian...

en: Margins from Printer...
id: Batas dari Pencetak...

en: Margins:
     Left: %s %s
     Right: %s %s
     Top: %s %s
     Bottom: %s %s
id: Margin:
     Kiri: %s %s
     Kanan: %s %s
     Atas: %s %s
     Bawah: %s %s

en: Medium
id: Sedang

en: Miscellaneous
id: Lain-lain

en: Modified
id: Diubah

en: Multipress
id: Multi tekan

en: Muted
id: Diam

en: NAME
id: NAMA

en: Name
id: Nama

en: Need user intervention
id: Perlu campur tangan pengguna

en: New accelerator...
id: Akselerator baru...

en: No applications available to open "%s"
id: Tak tersedia aplikasi untuk membuka "%s"

en: No applications available to open "%s" files
id: Tak tersedia aplikasi untuk membuka berka "%s"

en: No deserialize function found for format %s
id: Tidak menemukan fungsi deserialiasi untuk bentuk %s

en: No fonts matched your search. You can revise your search and try again.
id: Tak ada fonta yang cocok dengan pencarian Anda. Anda dapat mengubah pencarian Anda dan mencoba lagi.

en: No item for URI '%s' found
id: Tidak menemukan item untuk URI '%s'

en: No items found
id: Tidak menemukan item

en: No pre-filtering
id: Tanpa prapenyaringan

en: No printer found
id: Tidak menemukan pencetak

en: No profile available
id: Profil tak tersedia

en: No recently used resource found with URI `%s'
id: Tidak ada sumber yang sering digunakan dengan URI '%s'

en: No registered application with name '%s' for item with URI '%s' found
id: Tak ditemukan aplikasi terdaftar dengan nama '%s' bagi butir dengan URI '%s'

en: No theme index file in '%s'.
    If you really want to create an icon cache here, use --ignore-theme-index.
id: Tanpa berkas index dalam '%s'.
    JIka Anda benar benar ingin membuat cache ikon di sini, gunakan --ignore-theme-index.

en: No theme index file.
id: Tak ada berkas indeks tema.

en: None
id: Nihil

en: Not a valid icon cache: %s
id: Bukan ikon cache yang sah: %s

en: Not a valid page setup file
id: Bukan berkas tata halaman yang sah

en: Not available
id: Tidak tersedia

en: Not enough free memory
id: Tidak cukup memori bebas

en: Odd sheets
id: Halaman Ganjil

en: On _hold
id: _Tahan

en: One Sided
id: Satu Sisi

en: Op_acity:
id: Op_asitas:

en: Open '%s'
id: Membuka '%s'

en: Opening %d Item | Opening %d Items
id[0]: Membuka %d Item

en: Opening %s
id: Membuka '%s'

en: Or_ientation:
id: Or_ientasi:

en: Other Applications
id: Aplikasi Lain

en: Other application...
id: Aplikasi lain...

en: Other...
id: Lainnya...

en: Out of paper
id: Habis kertas

en: Outermost element in text must be <text_view_markup> not <%s>
id: Bagian terluar dari teks harus <text_view_markup> bukan <%s>

en: Output Tray
id: Baki Keluaran

en: Output a C header file
id: Keluarkan judul berkas C

en: Output t_ray:
id: Baki kelua_ran:

en: Overwrite an existing cache, even if up to date
id: Menimpa cache yang ada, bahkan jika terbaru

en: Pag_es:
id: _Halaman:

en: Page %u
id: Halaman %u

en: Page Ordering
id: Urutan Halaman

en: Page Setup
id: Atur Halaman

en: Page or_dering:
id: U_rutan halaman:

en: Pages
id: Halaman

en: Pages Per Sheet
id: Halaman Per Lembar

en: Pages per Sheet
id: Halaman per Lembar

en: Pages per _sheet:
id: Halaman per _lembar:

en: Pages per _side:
id: Halaman per _sisi:

en: Paper
id: Kertas

en: Paper Margins
id: Margin Kertas

en: Paper Size
id: Ukuran Kertas

en: Paper Source
id: Sumber Kertas

en: Paper Type
id: Jenis Kertas

en: Paper _source:
id: _Sumber kertas

en: Paper _type:
id: Jenis ker_tas:

en: Password:
id: Sandi:

en: Paused
id: Ditahan

en: Paused ; Rejecting Jobs
id: Jeda ; Menolak Tugas

en: Pick a Color
id: Pilih Warna

en: Pick a Font
id: Pilih Fonta

en: Places
id: Lokasi

en: Please select a folder below
id: Pilih folder di bawah

en: Please type a file name
id: Ketikkan nama berkas

en: Portrait
id: Tegak

en: Position on the color wheel.
id: Posisi pada roda warna.

en: Preparing
id: Bersiap

en: Preparing %d
id: Bersiap %d

en: Pri_ority:
id: Pri_oritas:

en: Print
id: Cetak

en: Print Document
id: Cetak Dokumen

en: Print at
id: Dicetak pada

en: Print at time
id: Dicetak pada waktu

en: Print to File
id: Cetak sebagai Berkas

en: Print to LPR
id: Cetak melalui LPR

en: Print to Test Printer
id: Cetak untuk Menguji Pencetak

en: Printer
id: Pencetak

en: Printer '%s' has no toner left.
id: Tinta pada pencetak '%s' habis.

en: Printer '%s' is currently offline.
id: Pencetak '%s' sedang luring.

en: Printer '%s' is low on at least one marker supply.
id: Paling tidak satu catu penanda pencetak '%s' tersisa sedikit.

en: Printer '%s' is low on developer.
id: Developer pada pencetak '%s' tersisa sedikit.

en: Printer '%s' is low on paper.
id: Kertas di pencetak '%s' tersisa sedikit.

en: Printer '%s' is low on toner.
id: Tinta pada pencetak '%s' tersisa sedikit.

en: Printer '%s' is out of at least one marker supply.
id: Paling tidak satu catu penanda pencetak '%s' habis.

en: Printer '%s' is out of developer.
id: Developer pada pencetak '%s' habis.

en: Printer '%s' is out of paper.
id: Pencetak '%s' kehabisan kertas.

en: Printer Default
id: Bawaan Pencetak

en: Printer Profile
id: Profil Pencetak

en: Printer offline
id: Pencetak sedang luring

en: Printing %d
id: Mencetak %d

en: Program class as used by the window manager
id: Kelas program yang digunakan pengatur jendela program

en: Program name as used by the window manager
id: Nama program sebagaimana digunakan oleh program pengatur jendela

en: Provides visual indication of progress
id: Menyediakan indikasi visual dari kemajuan

en: RLM _Right-to-left mark
id: RLM tanda _Right-to-left

en: Range
id: Jangkauan

en: Recently Used
id: Baru-baru Ini Digunakan

en: Recommended Applications
id: Aplikasi Yang Disarankan

en: Red %d%%, Green %d%%, Blue %d%%
id: Merah %d%%, Hijau %d%%, Biru %d%%

en: Red %d%%, Green %d%%, Blue %d%%, Alpha %d%%
id: Merah %d%%, Hijau %d%%, Biru %d%%, Alfa %d%%

en: Registered U_ser
id: Pengguna _Terdaftar

en: Rejecting Jobs
id: Menolak Tugas

en: Related Applications
id: Aplikasi Terkait

en: Remember _forever
id: Ingat sela_manya

en: Remember password until you _logout
id: Ingat sandi sampai Anda _log keluar

en: Remove
id: Hapus

en: Remove the bookmark '%s'
id: Menghapus penanda '%s'

en: Remove the selected bookmark
id: Menghapus penanda yang dipilih

en: Rename...
id: Ubah Nama...

en: Resolution
id: Resolusi

en: Reverse landscape
id: Tumbang terbalik

en: Reverse portrait
id: Tegak terjungkir

en: Right to left
id: Kanan ke kiri

en: Right to left, bottom to top
id: Kanan ke kiri, dasar ke puncak

en: Right to left, top to bottom
id: Kanan ke kiri, puncak ke dasar

en: S_aturation:
id: S_aturasi:

en: Same as --no-wintab
id: Sama dengan --no-wintab

en: Save in _folder:
id: Simpan dalam _folder:

en: Sc_ale:
id: Sk_ala:

en: Se_lection
id: Se_leksi

en: Search
id: Cari

en: Search font name
id: Cari nama fonta

en: Search:
id: Cari:

en: Secret
id: Rahasia

en: Select a Color
id: Pilih Warna

en: Select a File
id: Pilih Berkas

en: Select a filename
id: Pilih nama berkas

en: Select an application for "%s" files
id: Pilih aplikasi bagi berkas "%s"

en: Select an application to open "%s"
id: Pilih aplikasi untuk membuka "%s"

en: Select the color you want from the outer ring. Select the darkness or lightness of that color using the inner triangle.
id: Pilih warna untuk ring terluar. Pilih tingkat kegelapan atau keterangan pada warna tersebut menggunakan segitiga yang ada di dalam.

en: Select which type of documents are shown
id: Pilih jenis berkas mana yang ingin ditampilkan

en: Select which types of files are shown
id: Pilih jenis berkas yang ingin ditampilkan

en: Serialized data is malformed
id: Data yang diserialkan rusak

en: Serialized data is malformed. First section isn't GTKTEXTBUFFERCONTENTS-0001
id: Data yang diserialkan rusak. Bagian pertama bukan GTKTEXTBUFFERCONTENTS-0001

en: Short Edge (Flip)
id: Sisi Pendek (Putar)

en: Shortcut %s already exists
id: Pintasan %s sudah ada

en: Shortcut %s does not exist
id: Pintasan %s tidak ada

en: Show GTK+ Options
id: Menampilkan Opsi GTK+

en: Show _Hidden Files
id: _Tampilkan Berkas Tersembunyi

en: Show _Private Resources
id: Tampilkan Sumber _Pribadi

en: Show _Size Column
id: Tampilkan Kolom _Ukuran

en: Show other applications
id: Tampilkan aplikasi lain

en: Si_ze:
id: _Ukuran:

en: Simple
id: Sederhana

en: Size
id: Ukuran

en: Size of the palette in 8 bit mode
id: Ukuran palet dalam moda 8 bit

en: Some of the settings in the dialog conflict
id: Beberapa ketentuan pada dialog konflik

en: Specify one or more page ranges,
     e.g. 1-3,7,11
id: Nyatakan satu atau lebih rentang halaman,
    mis: 1-3,7,11

en: Specify the time of print,
     e.g. 15:30, 2:35 pm, 14:15:20, 11:46:30 am, 4 pm
id: Nyatakan waktu pencetakan,
    mis: 15:30, 14:15:20, 4

en: Standard
id: Standar

en: Starting %s
id: Memulai %s

[ctx: Stock label]
en: Best _Fit
id: Ukuran Pa_s

[ctx: Stock label]
en: C_onnect
id: _Sambung

[ctx: Stock label]
en: Cu_t
id: Po_tong

[ctx: Stock label]
en: Decrease Indent
id: Mundurkan Inden

[ctx: Stock label]
en: Error
id: Galat

[ctx: Stock label]
en: Find and _Replace
id: Ca_ri dan Ganti

[ctx: Stock label]
en: Increase Indent
id: Majukan Inden

[ctx: Stock label]
en: Information
id: Informasi

[ctx: Stock label]
en: Landscape
id: Tumbang

[ctx: Stock label]
en: Page Set_up
id: At_ur Halaman

[ctx: Stock label]
en: Portrait
id: Tegak

[ctx: Stock label]
en: Print Pre_view
id: _Pratinjau Cetak

[ctx: Stock label]
en: Question
id: Pertanyaan

[ctx: Stock label]
en: Reverse landscape
id: Tumbang terbalik

[ctx: Stock label]
en: Reverse portrait
id: Tegak terjungkir

[ctx: Stock label]
en: Save _As
id: Simp_an Sebagai

[ctx: Stock label]
en: Select _All
id: Pilih Semu_a

[ctx: Stock label]
en: Warning
id: Peringatan

[ctx: Stock label]
en: Zoom _In
id: Perbesar Tamp_ilan

[ctx: Stock label]
en: Zoom _Out
id: P_erkecil Tampilan

[ctx: Stock label]
en: _About
id: Tent_ang

[ctx: Stock label]
en: _Add
id: T_ambah

[ctx: Stock label]
en: _Apply
id: Ter_apkan

[ctx: Stock label]
en: _Ascending
id: Men_aik

[ctx: Stock label]
en: _Bold
id: Te_bal

[ctx: Stock label]
en: _Cancel
id: Ba_tal

[ctx: Stock label]
en: _Center
id: _Tengah

[ctx: Stock label]
en: _Clear
id: _Bersihkan

[ctx: Stock label]
en: _Close
id: _Tutup

[ctx: Stock label]
en: _Color
id: _Warna

[ctx: Stock label]
en: _Convert
id: _Konversi

[ctx: Stock label]
en: _Copy
id: _Salin

[ctx: Stock label]
en: _Delete
id: _Hapus

[ctx: Stock label]
en: _Descending
id: Menuru_n

[ctx: Stock label]
en: _Discard
id: _Abaikan

[ctx: Stock label]
en: _Disconnect
id: _Putus

[ctx: Stock label]
en: _Edit
id: _Sunting

[ctx: Stock label]
en: _Execute
id: _Eksekusi

[ctx: Stock label]
en: _File
id: _Berkas

[ctx: Stock label]
en: _Fill
id: _Isi

[ctx: Stock label]
en: _Find
id: _Cari

[ctx: Stock label]
en: _Floppy
id: _Disket

[ctx: Stock label]
en: _Font
id: _Fonta

[ctx: Stock label]
en: _Fullscreen
id: Layar _Penuh

[ctx: Stock label]
en: _Help
id: Ba_ntuan

[ctx: Stock label]
en: _Home
id: Ruma_h

[ctx: Stock label]
en: _Index
id: _Indeks

[ctx: Stock label]
en: _Information
id: _Informasi

[ctx: Stock label]
en: _Italic
id: M_iring

[ctx: Stock label]
en: _Jump to
id: _Lompat ke

[ctx: Stock label]
en: _Leave Fullscreen
id: Ke_luar dari Layar Penuh

[ctx: Stock label]
en: _Left
id: _Kiri

[ctx: Stock label]
en: _Network
id: Jari_ngan

[ctx: Stock label]
en: _New
id: _Baru

[ctx: Stock label]
en: _No
id: _Tidak

[ctx: Stock label]
en: _Normal Size
id: Ukura_n Normal

[ctx: Stock label]
en: _OK
id: _Oke

[ctx: Stock label]
en: _Open
id: Buk_a

[ctx: Stock label]
en: _Paste
id: Tem_pel

[ctx: Stock label]
en: _Preferences
id: _Preferensi

[ctx: Stock label]
en: _Print
id: _Cetak

[ctx: Stock label]
en: _Properties
id: _Properti

[ctx: Stock label]
en: _Quit
id: _Keluar

[ctx: Stock label]
en: _Redo
id: _Jadi Lagi

[ctx: Stock label]
en: _Refresh
id: Sega_rkan

[ctx: Stock label]
en: _Remove
id: _Hapus

[ctx: Stock label]
en: _Revert
id: _Kembalikan

[ctx: Stock label]
en: _Right
id: _Kanan

[ctx: Stock label]
en: _Save
id: _Simpan

[ctx: Stock label]
en: _Spell Check
id: Perik_sa Ejaan

[ctx: Stock label]
en: _Stop
id: _Hentikan

[ctx: Stock label]
en: _Strikethrough
id: _Coret

[ctx: Stock label]
en: _Undelete
id: Batal Hap_us

[ctx: Stock label]
en: _Underline
id: _Garis Bawah

[ctx: Stock label]
en: _Undo
id: _Tidak Jadi

[ctx: Stock label]
en: _Yes
id: _Ya

[ctx: Stock label, media]
en: P_ause
id: T_ahan

[ctx: Stock label, media]
en: Pre_vious
id: Se_belumnya

[ctx: Stock label, media]
en: R_ewind
id: _Putar Ulang

[ctx: Stock label, media]
en: _Forward
id: _Maju

[ctx: Stock label, media]
en: _Next
id: Sela_njutnya

[ctx: Stock label, media]
en: _Play
id: _Putar

[ctx: Stock label, media]
en: _Record
id: _Rekam

[ctx: Stock label, media]
en: _Stop
id: _Hentikan

[ctx: Stock label, navigation]
en: _Back
id: Kem_bali

[ctx: Stock label, navigation]
en: _Bottom
id: _Bawah

[ctx: Stock label, navigation]
en: _Down
id: _Turun

[ctx: Stock label, navigation]
en: _First
id: _Pertama

[ctx: Stock label, navigation]
en: _Forward
id: _Maju

[ctx: Stock label, navigation]
en: _Last
id: _Terakhir

[ctx: Stock label, navigation]
en: _Top
id: A_tas

[ctx: Stock label, navigation]
en: _Up
id: _Naik

en: Switches between on and off states
id: Bertukar antara keadaan nyala dan mati

en: System policy prevents changes.
    Contact your system administrator
id: Kebijakan sistem mencegah perubahan.
    Hubungi administrator sistem Anda

en: T_wo-sided:
id: D_ua sisi:

en: Tag "%s" already defined
id: Tag "%s" sudah ditentukan

en: Tag "%s" does not exist in buffer and tags can not be created.
id: Tag "%s" tidak ada dalam buffer dan tags tidak bisa dibuat.

en: Tag "%s" has invalid priority "%s"
id: Tag "%s" memiliki prioritas yang salah "%s"

en: Tag "%s" has not been defined.
id: Tag "%s" tidak dijelaskan.

en: Terminal Pager
id: Penyeranta Terminal

en: The attribute "%s" was found twice on the <%s> element
id: Atribu "%s" ditemukan dua kali di bagian <%s>

en: The color you've chosen.
id: Warna yang telah Anda pilih.

en: The color you've chosen. You can drag this color to a palette entry to save it for use in the future.
id: Warna yang Anda pilih. Ambil warna ini ke dalam palet agar dapat digunakan di kemudian hari

en: The cover is open on printer '%s'.
id: Penutup pencetak '%s' terbuka.

en: The door is open on printer '%s'.
id: Pintu pencetak '%s' terbuka.

en: The file already exists in "%s".  Replacing it will overwrite its contents.
id: Berkas sudah ada dalam "%s". Berkas lama akan diganti dengan yang baru bila Anda menimpanya.

en: The folder contents could not be displayed
id: Isi folder tidak dapat ditampilkan

en: The folder could not be created
id: Folder tidak dapat dibuat

en: The folder could not be created, as a file with the same name already exists.  Try using a different name for the folder, or rename the file first.
id: Folder ini tidak dapat dibuat karena sudah ada berkas di situ dengan nama yang sama. Silakan ganti nama folder ini, atau ganti nama berkas itu terlebih dahulu.

en: The generated cache was invalid.
id: Cache yang diolah tidak sah.

en: The license of the program
id: Lisensi program

en: The most probable reason is that a temporary file could not be created.
id: Alasan paling mungkin adalah berkas temporer tidak dapat dibuat.

en: The previously-selected color, for comparison to the color you're selecting now.
id: Warna yang sebelumnya dipilih, untuk perbandingan dengan warna yang kini sedang Anda pilih.

en: The previously-selected color, for comparison to the color you're selecting now. You can drag this color to a palette entry, or select this color as current by dragging it to the other color swatch alongside.
id: Warna yang sebelumnya dipilih sebagai warna perbandingan dengan warna yang Anda pilih sekarang. Ambil warna ini ke dalam palet, atau pilih warna ini sebagai warna aktif dengan menyeretnya ke dalam kotak warna.

en: The program was not able to create a connection to the indexer daemon.  Please make sure it is running.
id: Program tidak dapat membuat koneksi ke indexer daemon.  Pastikan program sedang berjalan.

en: There is a problem on printer '%s'.
id: Ada masalah pada pencetak '%s'.

en: This program comes with ABSOLUTELY NO WARRANTY;
    for details, visit <a href="%s">%s</a>
id: Program ini TANPA JAMINAN APA PUN;
    untuk lebih jelas, kunjungi <a href="%s">%s</a>

en: Time of print
id: Waktu cetak

en: Top Command
id: Perintah Top

en: Top Secret
id: Sangat Rahasia

en: Top to bottom
id: Puncak ke dasar

en: Top to bottom, left to right
id: Puncak ke dasar, kiri ke kanan

en: Top to bottom, right to left
id: Puncak ke dasar, kanan ke kiri

en: Translated by
id: Penerjemah

en: Transparency of the color.
id: Nilai transparansi warna.

en: Try "%s --help" for more information.
id: Coba "%s --help" untuk informasi lebih banyak.

en: Turn off verbose output
id: Matikan keluaran panjang

en: Turns volume down or up
id: Naikkan atau turunkan keras suara

en: Two Sided
id: Dua Sisi

en: Type a file name
id: Ketikkan nama berkas

en: Type name of new folder
id: Ketikkan nama folder baru

en: Unable to end process
id: Tak bisa mengakhiri proses

en: Unable to find an item with URI '%s'
id: Tidak dapat menemukan objek dengan URI '%s'

en: Unavailable
id: Tak tersedia

en: Unclassified
id: Belum terklasifikasi

en: Unexpected character data on line %d char %d
id: Data karakter pada baris %d kolom %d seharusnya tidak ada

en: Unexpected start tag '%s' on line %d char %d
id: Tag awal '%s' pada baris %d kolom %d seharusnya tidak ada

en: Unhandled tag: '%s'
id: Tag tak tertangani: '%s'

en: Unknown
id: Tidak Diketahui

en: Unknown Application (PID %d)
id: Aplikasi Tak Dikenal (PID %d)

en: Unknown error when trying to deserialize %s
id: Kesalahan tidak dikenal ketika mencoba deserialisasi %s

en: Unknown item
id: Objek tak dikenal

en: Unlock
id: Buka kunci

en: Unspecified error
id: Kesalahan tidak jelas

en: Unspecified profile
id: Profil tak dinyatakan

en: Untitled filter
id: Penyaring tanpa nama

en: Up Path
id: Lokasi Naik

en: Urgent
id: Penting

en: Username:
id: Nama Pengguna:

en: Validate existing icon cache
id: Validasi cache ikon yang telah ada

en: Vietnamese (VIQR)
id: Vietnam (VIQR)

en: Volume Down
id: Pelankan Suara

en: Volume Up
id: Besarkan Suara

en: X display to use
id: Tampilan X yang akan dipakai

en: Yesterday at %H:%M
id: Kemarin, pukul %H:%M

en: You can enter an HTML-style hexadecimal color value, or simply a color name such as 'orange' in this entry.
id: Anda dapat memasukkan nilai warna dalam gaya HTML heksadesimal, atau bisa juga masukkan namanya, misalnya 'orange'.

en: You may only select folders.  The item that you selected is not a folder; try using a different item.
id: Anda hanya boleh memilih folder.  Butir yang Anda pilih bukan folder; cobalah memilih butir lain.

en: You need to choose a valid filename.
id: Anda perlu memilih nama berkas yang valid.

en: _Add to Bookmarks
id: T_ambah dalam Penanda Tautan

en: _After:
id: Sesud_ah:

en: _All Pages
id: Semu_a Halaman

en: _Anonymous
id: _Anonim

en: _Billing info:
id: Info _Billing:

en: _Blue:
id: _Biru:

en: _Bottom:
id: _Bawah:

en: _Clear List
id: _Kosongkan Daftar

en: _Copy file's location
id: Salin _lokasi berkas

en: _Customize
id: _Gubah

en: _End Process
id: Akhiri Pros_es

en: _Family:
id: _Keluarga:

en: _Find applications online
id: _Cari aplikasi daring

en: _Finish
id: _Selesai

en: _Format for:
id: _Bentuk untuk:

en: _Green:
id: _Hijau:

en: _Height:
id: _Tinggi:

en: _Hue:
id: _Corak:

en: _Insert Unicode Control Character
id: _Isikan karakter kontrol Unicode

en: _Left:
id: K_iri

en: _License
id: _Lisensi

en: _Location:
id: _Lokasi:

en: _Name:
id: _Nama:

en: _Now
id: Sekara_ng

en: _Only print:
id: _Hanya cetak:

en: _Open Link
id: _Buka Taut

en: _Orientation:
id: _Orientasi:

en: _Output format
id: F_ormat keluaran

en: _Palette:
id: _Palet:

en: _Paper size:
id: _Ukuran kertas:

en: _Password
id: _Sandi

en: _Places
id: _Lokasi

en: _Preview:
id: _Pratinjau:

en: _Red:
id: Me_rah:

en: _Remove From List
id: Buang Dari Dafta_r

en: _Replace
id: _Timpa

en: _Reverse
id: Te_rbalik

en: _Right:
id: _Kanan:

en: _Save color here
id: _Simpan warna di sini

en: _Select
id: _Pilih

en: _Style:
id: _Gaya:

en: _Top:
id: A_tas:

en: _Username
id: Nama pengg_una

en: _Value:
id: _Nilai:

en: _Visit this file
id: Kunjungi _berkas ini

en: _Width:
id: _Lebar:

en: inch
id: inci

[ctx: input method menu]
en: None
id: Nihil

[ctx: input method menu]
en: System
id: Sistem

[ctx: input method menu]
en: System (%s)
id: Sistem (%s)

[ctx: keyboard label]
en: Down
id: Bawah

[ctx: keyboard label]
en: Escape
id: Esc (Escape)

[ctx: keyboard label]
en: Left
id: Kiri

[ctx: keyboard label]
en: Multi_key
id: _Kunci multi

[ctx: keyboard label]
en: Right
id: Kanan

[ctx: keyboard label]
en: Space
id: Spasi

[ctx: keyboard label]
en: Up
id: Atas

[ctx: light switch widget]
en: Switch
id: Tukar

en: output
id: keluaran

[ctx: paper size]
en: #10 Envelope
id: Amplop #10

[ctx: paper size]
en: #11 Envelope
id: Amplop #11

[ctx: paper size]
en: #12 Envelope
id: Amplop #12

[ctx: paper size]
en: #14 Envelope
id: Amplop #14

[ctx: paper size]
en: #9 Envelope
id: Amplop #9

[ctx: paper size]
en: 6x9 Envelope
id: Amplop 6x9

[ctx: paper size]
en: 7x9 Envelope
id: Amplop 7x9

[ctx: paper size]
en: 9x11 Envelope
id: Amplop 9x11

[ctx: paper size]
en: A3 Extra
id: A3 Ekstra

[ctx: paper size]
en: A4 Extra
id: A4 Ekstra

[ctx: paper size]
en: A5 Extra
id: A5 Ekstra

[ctx: paper size]
en: B5 Extra
id: B5 Ekstra

[ctx: paper size]
en: Choukei 2 Envelope
id: Amplop Choukei 2

[ctx: paper size]
en: Choukei 3 Envelope
id: Amplop Choukei 3

[ctx: paper size]
en: Choukei 4 Envelope
id: Amplop Choukei 4

[ctx: paper size]
en: DL Envelope
id: Amplop DL

[ctx: paper size]
en: European edp
id: edp Eropa

[ctx: paper size]
en: Executive
id: Eksekutif

[ctx: paper size]
en: FanFold European
id: FanFold Eropa

[ctx: paper size]
en: FanFold German Legal
id: FanFlod Legal Jerman

[ctx: paper size]
en: FanFold US
id: FanFold AS

[ctx: paper size]
en: Government Legal
id: Pemerintah Legal

[ctx: paper size]
en: Government Letter
id: Surat Pemerintah

[ctx: paper size]
en: Index 3x5
id: Indeks 3x5

[ctx: paper size]
en: Index 4x6 (postcard)
id: Indeks 4x6 (kartu pos)

[ctx: paper size]
en: Index 4x6 ext
id: Indeks 4x6 ekstensi

[ctx: paper size]
en: Index 5x8
id: Indeks 5x8

[ctx: paper size]
en: Invite Envelope
id: Amplop Undangan

[ctx: paper size]
en: Invoice
id: Tagihan

[ctx: paper size]
en: Italian Envelope
id: Amplop Italia

[ctx: paper size]
en: Monarch Envelope
id: Amplop Monarki

[ctx: paper size]
en: Personal Envelope
id: Amplop Pribadi

[ctx: paper size]
en: Postfix Envelope
id: Amplop Postfix

[ctx: paper size]
en: Quarto
id: Kuarto

[ctx: paper size]
en: Small Photo
id: Foto Kecil

[ctx: paper size]
en: US Legal
id: Legal AS

[ctx: paper size]
en: US Legal Extra
id: Legal AS Ekstra

[ctx: paper size]
en: US Letter
id: Kuarto AS

[ctx: paper size]
en: US Letter Extra
id: Kuarto AS Ekstra

[ctx: paper size]
en: US Letter Plus
id: Kuarto Plus AS

[ctx: paper size]
en: Wide Format
id: Bentuk Lebar

[ctx: paper size]
en: a2 Envelope
id: Amplop a2

[ctx: paper size]
en: c5 Envelope
id: Amplop c5

[ctx: paper size]
en: hagaki (postcard)
id: hagaki (kartu pos)

[ctx: paper size]
en: kahu Envelope
id: Amplop kahu

[ctx: paper size]
en: kaku2 Envelope
id: Amplop kaku2

[ctx: paper size]
en: oufuku (reply postcard)
id: oufuku (kartu pos balasan)

[ctx: paper size]
en: prc1 Envelope
id: Amplop prc1

[ctx: paper size]
en: prc10 Envelope
id: Amplop prc10

[ctx: paper size]
en: prc2 Envelope
id: Amplop prc2

[ctx: paper size]
en: prc3 Envelope
id: Amplop prc3

[ctx: paper size]
en: prc4 Envelope
id: Amplop prc4

[ctx: paper size]
en: prc5 Envelope
id: Amplop prc5

[ctx: paper size]
en: prc6 Envelope
id: Amplop prc6

[ctx: paper size]
en: prc7 Envelope
id: Amplop prc7

[ctx: paper size]
en: prc8 Envelope
id: Amplop prc8

[ctx: paper size]
en: prc9 Envelope
id: Amplop prc9

[ctx: paper size]
en: you4 Envelope
id: Amplop you4

en: paused
id: ditahan

[ctx: print operation status]
en: Blocking on issue
id: Menghadang karena ada masalah

[ctx: print operation status]
en: Finished
id: Selesai

[ctx: print operation status]
en: Finished with error
id: Selesai dengan galat

[ctx: print operation status]
en: Generating data
id: Membangkitkan data

[ctx: print operation status]
en: Initial state
id: Keadaan awal

[ctx: print operation status]
en: Preparing to print
id: Bersiap mencetak

[ctx: print operation status]
en: Printing
id: Mencetak

[ctx: print operation status]
en: Sending data
id: Mengirim data

[ctx: print operation status]
en: Waiting
id: Menunggu

en: printer offline
id: pencetak sedang luring

en: processing job
id: memproses tugas

en: ready to print
id: siap mencetak

[ctx: switch]
en: OFF
id: MATI

[ctx: switch]
en: ON
id: NYALA

en: test-output.%s
id: keluaran.%s

en: text may not appear inside <%s>
id: teks tak boleh muncul di dalam <%s>

[ctx: throbbing progress animation widget]
en: Spinner
id: Gambar Putar

en: unknown
id: tak dikenal
